Brigáda v Nízkych Tatrách opäť úspešná 2015

Zobrali vlastné píly a náradie, nechali doma rodiny a kamarátov, svoj čas a energiu venovali do fyzicky náročného vypíľovania kosodreviny, aby sme si my – bežní turisti – mohli bezpečne a pohodlne užívať hory. Je pre nás veľkou cťou mať takýchto kamarátov.

Hŕstka dobrovoľníkov v sobotu 12. 9. 2015 v Nízkych Tatrách prepílila cestičku zo sedla Príslop na Dereše a v nedeľu 13. 9. 2015 zo zrubu Tajch na Veľkú Chochuľu. Zo zajatia hustej kosodreviny oslobodili turistické chodníky žltej a modrej značky. Títo ľudia a ich činy v nás zanechali horu pozitívnej energie, z ktorej môžeme čerpať minimálne nasledujúci rok a zostane neúrekom aj na rozdávanie.

Za tohtoročný štedrák – ako by sme mohli obrazne nazvať vydarený víkend 12. – 13. 9. 2015 – patrí vďaka najkvalitnejším ingredienciám. Konkrétne:

1. Naši skalní osekávači. Veru, už tretí rok za sebou sa nám jesennými brigádami s dobrovoľníkmi darí prepíliť rôzne chodníky Nízkych Tatier. Spolu odkrývame nádherné výhľady, čo boli roky prekryté kosodrevinou. Vďaka vám.

2. Každoroční noví brigádnici. Je potrebná veľká dávka odvahy prihlásiť sa k nám na základe chválospevu kamarátov, čo to zakúsili, alebo sa len nechať nabudiť z pozvánky. A potom na horách tvrdo makať, keď náhodou vyjde celodenné počasie také, že prší, ak neprší, tak mrholí, a ak nemrholí, tak sa vlhká hmla vtiera pod všetky membrány… Ej, takáto skúsenosť posilní každú povahu. Aj za to vám všetkým ďakujeme a tešíme sa, že prichádzate i spoza rieky Moravy.

3. Rozširujúca sa sieť pomocníkov, ktorí sa k nám pridávate vďaka komunikácii kamarátov z Národného park Nízke Tatry či z Horskej služby Nízke Tatry – juh. Uvedomujeme si tiež dôležitosť vašej podpory v zázemí pri schvaľovaní úradných povolení na obnovovacie aktivity. Veríme, že vzájomná dôvera je na prospech všetkých zúčastnených. Veď práve vďaka otvorenej komunikácii a plnení dohôd pri spolupráci sa nám daria malé zázraky.

4. Parťáci z viacerých odštepných závodov podniku Lesy Slovenskej republiky. Vážime si, že ste počas troch rokov akceptovali naše žiadosti o súhlas s orezávaním kosodreviny na chodníkoch vo vami spravovaných územiach. A toľkokrát ste nám odmenili unavené nohy, resp. ušetrili náš čas a energiu. Namiesto dlhého chodenia k východiskovému bodu práce a vláčenia píl, materiálu a poživne ste nás trpezlivo rozvážali a zvážali. Aj keď sme sa v terénnom aute poriadne vynatriasali ako v šejkri, krátke nepohodlie aj tak prevýšila dobrá nálada a vzrušenie z tohto (vlastne aj našťastie) nie každodenného cestovania pre väčšinu z nás.

5. Podporujúci členovia Klubu slovenských turistov. Ďakujeme a tešíme sa na rozvíjanie ďalšej spolupráce.

6. Pre nás tradičné ubytovacie zariadenie – telocvičňa. Tentokrát nás prichýlili dobrosrdeční zamestnanci v telocvični Základnej školy v Podbrezovej. Medzi jej štyrmi stenami s vysokým stropom sme si rozložili základný tábor, rozdelili náradie, ponatierali chlebíky, oddýchli si a dopriali si teplú sprchu po práci. Veľmi dobre nám to padlo.

7. A na to všetko sa v ten víkend s radosťou i zvedavosťou prizeralo slniečko, ktoré od rána svojím teplom vyťahovalo z hmly nádherné horizonty našich hôr a len kde-tu sa schovalo za oblak. S prehľadom rozptýlilo obavy z predpovede chladného, polooblačného či trochu daždivého počasia na polovicu víkendu.

Uvedomujúc si, že sa nám nepodarilo spomenúť každého a všetky okolnosti, čo nám boli nápomocné, s o to väčšou úctou ďakujeme. Za to, že nám ďalší úžasný víkend bol dopriaty vo svete nekonečných možností i prekážok.

Mnohí z nás sme bežní turisti, ľudia pracujúci v najrôznejších oblastiach – áno, aj takí, čo sa nám zo sedenia za počítačmi robia mozole na zadku. Spája nás však láska k prírode a ochota dobrovoľne urobiť niečo navyše pre prospech viacerých.

Dámy a páni, vďaka za to, že ste:
Jana Adamová,
Peter Basala,
Milan Danove,
Milan Faško,
Stanislav Gubančok,
Jozef Hiadlovský,
Ján Hošala,
Peter Katreniak,
Ján Kovár,
Martin Kruppa,
Jozef Machnič,
Rastislav Medveď,
Bohuš Mišovič,
Marek Núdzik,
Ján Rejko,
Vladimír Sikula,
Lukáš Vaníček,
Andrej Vrbický.

0 comments