Ráztocká hoľa volá - pozvánka na brigádu 2022

Na desiaty ročník našich spoločných dobrovoľníckych brigád spriechodňovania turistických chodníkov prišla na rad chýrmi o hustej kosodrevine opradená Ráztocká a Ondrejská hoľa. Hoľa už dávno nie je holá a modrý chodník z Košariska z hrebeňa smerom na Brusno/Nemeckú je riadne skrytý v kosodrenine. Poďme sa jej pozrieť na "zúbky" so zúbkami a retiazkami našich píl cez víkend od 3. do 4. septembra 2022.

 

Čo sa chystá? 

Orezávanie, obstrihávanie, odhadzovanie a iné formy pasovania sa s kosodrevinou, konármi a kríkmi pretŕčajúcimi do chodníkov v oblasti medzi Košariskom a Ráztockou hoľou. Cieľom je obnoviť bezprekážkovú priechodnosť, a aj tým podporiť rozvoj turizmu v regióne, ktorý sme si zamilovali. V dobrej partii s chuťou a radosťou urobíme kúsok užitočnej práce.

Kedy a kde?

2. 9. - 4. 9. 2022, stretneme sa v piatok večer od 18.00 hod. v Priváte na Vršku v Hornej Lehote č.d. 275, kde ostaneme na prvú noc a rozdelíme si prácu. Ráno sa zbalíme a svojimi autami prídeme k Chate Javorinka (pre vopred dohodnuté autá vybavíme povolenky do zákazu vjazdu). Terénnym autom sa za cca hodinku cesty priblížime priamo k modrému chodníku pod hrebeň na miesto začiatku prác. Podvečer sa vrátime na Chatu Javorinka, kde prenocujeme a v nedeľu pokračujeme.

Pridáš sa k nám?

Uvítame každého, mládencov i dievky, kto chce byť pilčík s motorovou či ručnou pílou, strihač, sekáč, odhadzovač konárov, fotograf či zabávač. Slovom - fyzicky zdatný jedinec s vyvinutou láskou k prírode.

Ako sa prihlásiť na brigádu?

Vyplnením prihlasovacieho formulára. Prosím, urobte tak čo najskôr do 24.8.2022, kapacity sú tento rok obmedzené vzhľadom na dlhšiu dopravu k hrebeňu.

Prihláseným dobrovoľníkom zašleme informácie o detailnom pláne brigády pár dní pred akciou. Pri naplnení kapacity sa ďalší prihlásení stanú náhradníkmi, budeme informovať každého, koho sa to bude týkať.

Čo si treba priniesť?

Každý: pevné topánky, celotelový odev (napr. montérky), dačo proti dažďu (pršiplášť, GoreTex), pracovné rukavice, jedlo na pobyt, poistenie na hory, dobrá nálada.

Kto má a môže: motorová píla (so skúseným pilčíkom prislúchajúcim k nej), ručná pílka, sekera, mačeta, pákové alebo bežné záhradnícke nožnice, čokoľvek, čím sa dajú strihať tenké konáre.

Vďaka dobrovoľníkom sme prerezali mnohé úseky v Nízkych Tatrách, v reportážach z minulých rokov sa môžete dozvedieť viac o našej práci. Budeme sa tešiť na každý ďalší pár šikovných rúk a za odmenu ponúkame dobrý pocit z užitočnej práce a krásne chvíle strávené v príjemnej partii.

Akciu organizuje Športový klub PARBAT a partneri:

- Správa Národného parku Nízke Tatry,
- Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik, odštepný závod Poľana,
- Klub slovenských turistov, Sekcia značenia KST. 

  

ŠK PARBAT © 2016. All Rights Reserved.